KURUMSAL

TARİHÇE


1995 Yılında E.S.K.İ. Gençlik ve Spor Kulübü olarak kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Kulüp bünyesinde düzenli olarak gerçekleştirilen turnuvalar Eskişehir’in spor yaşamına hareket getirmiştir. Yaz Okulları ile spor yapma imkanı bulamayan 8-14 yaş arası çocuklara ulaşılmış, antrenörler eşliğinde hem futbol eğitimi almaları hem de düzenlenen aktivitelerle soysal ve kültürel etkinliklere katılma imkanı sağlanmıştır.

2009 Yılı Eylül ayında başlatılan Atletizm Gelişim projesi ile ilkokul ve lise düzeyinde çeşitli okullardan seçilen çocuklar antrenmanlara başlamış ve aktif sporcular olarak yarışmalara katılmışlardır.

Sporcumuz Yahya IŞIK 2010 Ocak ayında İzmir’de yapılan Kapalı Salon Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda 800m.’ de Türkiye Şampiyonu, 400m. Erkekler’ de üçüncülük elde etmiştir.

2010 Yılında Su Sporları çalışmalarına başlanmış ve iyi bir altyapı oluşturulması amacıyla Kanocularımız kara ve sudaki eğitimlerine başlamışlardır. Temmuz ayının ilk haftası Eskişehir’de gerçekleştirilen Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası’nda 9 sporcu ile İlimizi temsil etmiş, takımımız yeni kurulmuş olmasına rağmen sporcularımızda Fatma SELÇUK ve Emel MUTLU K-500 Metrede 2. olmuşlardır.
Atletizm Federasyonu 1. Ligi’nde yarışma imkanı bulan Atletizm Takımımız bu zorlu lig de 3.’lük kupası almıştır. Ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün 2012 Olimpiyat Oyunları Hazırlık Projesinde iki sporcumuz yer almıştır.

Çalışmalarına aralıksız devam eden Atletizm Takımımız Mart 2011 tarihinde Mersin’de yapılan Seyfi Alanya Atmalar Türkiye Şampiyonası’nda ilk 8 takım arasına girerek finallerde yarışmaya hak kazanmıştır.

2010 Yılında kurulan Yıldız Erkek Hentbol Takımımız 2010-2011 Eskişehir Yıldızlar Ligi’ni yenilgisiz tamamlayarak şampiyon olmuş ve Türkiye Grup Karşılaşmaları’na katılmaya hak kazanarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Akın CERA ve Emre ÇEVİREN isimli sporcularımız Milli Takımlarda görev almakta, yine sporcularımızdan Ali KARADUT ve Fahri ALTINTAŞ yeni Milli Takım kamp kadrosuna eklenmişlerdir. Ayrıca 2011-2012 Sezonunda Genç Erkekler A Takımımız Eskişehir 1.’si Olmuş, B Takımımız ise Eskişehir 3. ‘Sü olmuştur.

Yelken Branşı eğitimlerimiz 2011 Temmuz ayında Optimist ve Laser kurslarıyla başlamıştır.

2012 Yılı Olağan Genel Kurulunda kulüp adımız Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü olmuştur.