BRANŞ

JUDO


JUDO NEDİR?    
JUDO, yumuşaklık yoludur. JU' nun içinde teknik ve fizik eğitim vardır. Binlerce kez tekrarlanan teknikler refleks hale gelmedikçe kolay uygulanamaz. Judo' da kaba kuvvete yer yoktur. DO, eğitimin tamamen felsefesidir. Ruh eğitimini içerir. Judo ustaları, öğrencilerine eğitimin süreci içinde doğruluk, nezaket, sabır, sevgi ve saygı kavramlarını öğretir. Sporcusunun zekasını geliştirir ve kendi başına hareket etme yeteneğini kazandırır. 
 
Böylece kendine güven, nefse hakimiyet ve konsantre olabilme duyguları gelişir. Judo' da beden ve ruh gelişimi beraberce ele alınır. Teknik çalışmalarda başlıca prensip "rakibe mukavemet etmeme" ve "kuvvete karşı koymama" dır. Bu arada kaldıraç, merkezkaç, moment gibi az kuvvetle çok iş yapma esasına dayanan fizik kurallarından ve en önemlisi "denge bozma" ve "rakibin kuvvetinden yararlanma" kuralını uygulamaktır. Judo' da kuvvet yoktur. Bütün şiddet hareketleri yasaktır. Judoka, hasmına acı vererek değil, onu acı sınırının yanına getirerek üstünlük sağlar.

Judo' nun eğitimi belirli bir sıra takip eder. Önce, düşmeler ve alçak seviyeli
 düşüşlere dayalı atış teknikleri öğretilir. Duruş, yakalama, vücut dönüşleri ve hareketinden denge bozma ile 4 ana prensibe dayalı atışın şekilleri tamamen bilimsel yöntemlere dayalıdır. 

JUDO'NUN TARİHÇESİ
Judo, Jujutsu' dan doğan spor dallarından biridir. Jujutsu ve Judo Çin karakteri ile yazılan kelimeler olup Juher ikisinde de 'Yumuşaklık' veya 'Yolverme', Jutsu 'Sanat Çalışma', 'Do' ise 'Prensip' veya 'Yol' anlamına gelmektedir. Jujutsu 'Yumuşaklık Yolu', Kodokan ise 'Yolu Çalışma Okulu' demektir.

Judonun amacı, zihinsel ve ahlaki disiplin yoluyla sağlam karakterli insan yetiştirirken vücudu kuvvetli, faydalı ve sağlıklı yapmaktır. 

Tüm dünyada hızla yayılan judo, bilim adamları, pedagoglar ve doktorlar tarafından ailelere, çocuğun ruh ve fiziksel gelişimi açısından önemle tavsiye edilmektedir. 7'den 70'e kadar, herkesin kendisine göre oluşturulmuş teknik ve egzersizlerle yaptığı bu spor, olimpiyatlarda ülkelerarasında en fazla katılımın sağlandığı bir spordur.

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜNDE JUDO BRANŞI
Bünyemizde Judo ilk 2017 Ocak Ayında Spor Bakanlığının Düzenlemiş olduğu Anadolu Yıldızlar Ligi Grup Müsabakalarına Katılan Sporcularımızın 42 kg da M. Emirhan ŞAHİN Şahin birinci,50 Kg da Sporcumuz Emir Kiracılar 3.cü olmuştur. Kulübümüze ilk madalyaları kazandırmıştır.

Kulüp bünyemizde 2017 yılında açılan judo branşımız 150 civarında kayıtlı sporcusu ile Şirintepe Spor Merkezinde eğitim almakta 50 aktif lisanslı elit sporcusu ile çalışmalarını sürdürmektedir.