BRANŞ

YELKEN


YELKENLER FORA!!!

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşayıp, denize ve denizciliğe bu kadar uzak kalmak için herhalde Türkiye’ de yaşamak gerekir. Deniz, birçoklarımız hatta devletimiz açısından bile uzak durulması gereken bir dünya parçası olarak kabul görmüş, hani şarkıların bile dile getirdiği “seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli” misali deniz ile ilişkimiz de sürekli mesafe koyduğumuz bir alan olagelmiştir.

Binlerce yıl önce insanoğlu doğanın kendisine sunduğu rüzgar enerjisinden faydalanarak zaman içinde çok önemli gelişmeler gösterecek yelkenli tekneleri üretmişlerdir. Yelkencilik insanın doğayla mücadelesinde, doğayla barışık geliştirdiği nadir sporlardan biri olup, insanda ani karar verme ve takım halinde hareket etme yetilerini geliştirmektedir.

Yelkencilik başlı başına bir spor olmasının yanında bir yaşam şeklidir. Fakat bir yelken sahibi olmak, ve bakımlarını üstlenmek bir çok insan açısından maalesef bir hayalden öte değildir. Pekala bu durumda yapılması gereken sadece bir internet sitesinde veya sahilde oturup yelken yarışlarını izlemek midir? Düşündük ve kendimizce bir yol bulduk; Kimseyi herhangi bir yükün altına sokmadan, isteğe bağlı olarak eğitim almalarını ve eğitim esnasında Eskişehir’in bu güzel Sazova Kültür Parkı ve Sarısungur Su Sporları Merkezi’ni keşfetmelerini sağlayacak bir program oluşturduk. Aşağıda program detaylarını görebilirisiniz. PRUVANIZ NETA RÜZGARINIZ KOLAYINA OLSUN!

Denizcilik Tarihine Ve Yelken Sporuna Genel Bakış

Yelken nedir? Yelken tarihi ve etiğine genel bakış
Bir Yelkenli Teknenin Anatomisi Ve Yelkencilik Terminolojisi
Sabit donanım
Hareketli donanım
Temel arma ve arma tipleri
Teknenin kısımları
Teknenin elemanları
Donanım
Temel Yelken Teorisi
Yelken makinası
Yelken makinası çalışma prensibi
Akışkanlar mekaniği ve Bernoulli Teorisi
Yelkenli teknenin hareketleri
Suyun, dalganın ve rüzgarın tekneye etkileri
Teknenin dengesi ve ağırlık merkezleri
Seyirler
Rüzgar yönü, rüzgar altı ve üstü
Seyir yönleri
Trim nedir? Temel trim
Kontra
Tramola ve Kavança
Yelkenin trim tekniği
Hafif ve sert hava ayarları
Tekne, Arma, Motor Bakımı
Donanım ve yelken bakımı
Dıştan takma makineler ve pratik bilgiler
Temel Denizcilik Bilgileri
Halatlar ve bağlar
Deniz Hukuku Temel Bilgileri
Yol hakları, sorumluluklar, mevzuat
Deniz limanları içi ve dışı genel seyir bilgileri
Denizde Can Güvenliği Temel Bilgileri
Kişisel ve tekneye ait zorunlu can güvenliği ekipmanları
İlk yardım çantası ve bulunması gerekenler
Denize adam düştü! Devrilmiş tekneyi düzeltmek
Hipotermiya
Deniz tutması nedir? Alınacak önlemler
Öğretilen Bilgilerin Su Üzerinde Pratiği
Tekne donanım ve ekipmanlarının tanıtımı
Öğrenilen bilgilerin tekrarı ve görev paylaşımı
Hava ve deniz durumuna göre seyir planı ve takım çalışması
Yelken basma , katlama, seyir, manevra, trim, camadan uygulamaları
Marinaya dönüş, yapılan çalışmanın tartışılması
SİZİ YELKEN YAPMAYA
ÇAĞIRIYORUZ
NEDEN Mİ?

YELKEN SPORU, SİZE, ÖZELLİKLE ÇOCUKLARINIZA, TÜM DİĞER SPOR DALLARINA NAZARAN ÇOK DAHA ÖZEL DEĞERLER KATAR
DÜRÜSTLÜK - ÖZELEŞTİRİ - İÇ HUZUR

Yelken Sporunda müsabaka süresinin önemli bir bölümünde, hakemlerin gözünden uzaktasınızdır. Sporcu diler ise, kural dışı hareketler yaparak, kendine avantaj sağlayabilir. Bu durumu kabullenmek ve buna rağmen elde ettiği ödülü, alıp, bunu da içine sindirmek ve de bununla gururlanmak pek mümkün değildir. Bu neden ile bu sporda, sporcu iken aynı anda da kendinizin hakemisinizdir. Dürüstlük, özeleştiri ve iç hesaplaşma değerleri öne çıkar , “ Doğrular “ galip gelir. Bu sayede, iç huzuru tam, kendisi ile barışık kişilikler gelişir.

ÇABUK KARAR VERME
Yelken sporcusu, teknesi ile denizin ortasındadır. Şartlar değişkendir. Dolayısı ile gelişen koşullara göre hızlı düşünüp, hızlı kararlar alıp bunları uygulamak zorundadır. Beklemek, başkasından fikir almak gibi bir alternatifi yoktur. Bu neden ile çabuk karar verme yeteneğini geliştirmek zorundadır.

YELKEN SPORU GÜÇLÜ KİŞİLİKLER YARATIR
DAYANIKLILIK -KARARLILIK - MÜCADELE RUHU
Yelken sporunda, denizin ortasında “ Ben vazgeçtim, yapamayacağım” , deyip tekneden inme şansı yoktur. Hem kendiniz ile hem de gelişen şartlar ile mücadele edip, zorluğa dayanıp, kararlı bir şekilde, kendinizi ve teknenizi karaya ulaştırmak zorundasınızdır. Bunu bir kere başardığınızda, dayanıklılığınızı, mücadeleci ruhunuzu, kendinize ispat etmiş olursunuz. Bu durum, zorluklar karşısınnda mücadeleci, kararlı ve dayanıklı kişilikler geliştirir.

FİZİKSEL SAĞLIK - PSİKOLOJİK GELİŞİM
Yelken sporu hazırlıklarında ve uygulamalarında, vücudun bütün kas yapısı, çalışır ve dengeli bir şekilde gelişir. Sürekli açık havada ve her mevsim yapılabilen bir spor olduğu için, fiziksel dayanıklılık, vücut direnci gelişir.
Oldukça yoğun bir konsantrasyon, çabuk karar verme, dayanıklılık, mücadele ruhu, çözüm üretme, özgüven, özeleştiri gibi değerleri güçlendirdiği için, psikolojik açıdan güçlü kişilikler geliştirir.

YELKEN SPORU YAŞAMDA BAŞARILI KİŞİLİKLER YARATIR
ANALİTİK DÜŞÜNCE - MOTOR YETENEKLERİ -ZEKÂ GELİŞİMİ
Yelken sporu esnasında, ortamdaki değişen koşulları, o ana kadar öğrendiklerinizi, tecrübelerinizi ve konumunuzu hızlı bir şekilde değerlendirip, analiz edip, alternatiflerinizi belirleyip, o anki durumunuza en uygun alternatifi
seçmeniz gerekir. Bunu çok kısa bir zaman aralığında, yapıp kararınızı bir refleks hareketi olarak, kollarınıza, bacaklarınıza iletmeniz ve uygulamanız gerekir. Aldığınız sonucu da daha sonra değerlendirip, bir dahaki sefere daha iyisini nasıl yaparım diye düşünmenize, kendinize değişik stratejiler hazırlamanıza neden olur. Bunların tümü bir arada, hızlı düşünüp, matematiksel değerlendirip, kararları doğrulayıp alternatif çözümler aramayı zorlayarak pratik zekâ gelişimine yararlı olacaktır.

YELKEN SPORU SOSYAL KİŞİLİKLER YARATIR
ÖZGÜVEN VE CESARET
Yelken sporu yapan kişiler yukarıda bahsedilen değerlere sahip olmaya başlayıp da bu değerleri geliştirdikçe, kendilerine olan özgüvenleri artar ve analitik olarak gelişen bu değerlere bağlı olarak, cesaret değerleri de artar ve
kendilerinde daha zor koşullara karşı dayanıklılık ve mücadele cesareti gelişir.

SOSYAL ÇEVRE GELİŞİMİ, TAKIM ÇALIŞMASI, PAYLAŞIM
Yelken sporu, uygulama süresi olarak, diğer sporlara nazaran çok daha uzun süreler gerektirir. Bir diğer spor dalında 2-3 saatlik antrenman veya müsabaka süresi var iken Yelkende bu süreler 6-7 saatten kısa değildir hatta bazı koşullarda 24 saatten de uzun olabilir. Bu kadar uzun süreleri, bu sporun çok önemli değerlerine sahip diğer kişiler ile birlikte geçirmek, gerek kişinin sosyal gelişimi, gerekse bu birliktelikten doğan sinerjinin paylaşılması sonucu, kişilerin sosyal çevre gelişiminde önemli ilerlemeler görülür.

TAKIM ÇALIŞMASI RUHU GELİŞİR
Bu sporu kalabalık tekne grupları ile ferdi olarak ve/veya kalabalık gruplar halinde büyük tekneler ile yapılmaktadır. Bunun sonucu kişiler arası yardımlaşma, ekip çalışması, değer ve deneyimlerin paylaşılması bu sporun
olmazsa olmazlarındandır. Bireysel teknelerde, teknenin donatılması, denize indirilirken, denizden çekilirken yardımlaşma ve dayanışma ve /veya kalabalık teknelerde ise görev paylaşımı ve teknenin ancak her bireyinin görevini eksiksiz ve uyum içinde yerine getirebilmesi ile hareket edebiliyor olması takım çalışması ve paylaşım değerlerinin en çarpıcı örneğidir. Birey, sporcu arkadaşlarından veya sporcu arkadaşları bireyden yardım almadan
denize inemez, karaya da çıkamaz. Bu bilinç yelken eğitiminin temel unsurudur. Özellikle ergenlerde bir gruba ait olma, duygusunu aidiyet beslemektedir.

YELKEN SPORU HER YAŞTA YAPILABİLİR, HER YAŞTA BAŞLANABİLİR
HER YAŞA UYGUN BİR SPOR DALI
Doğru ekipman ve doğru malzeme ile her yaş grubunun yapabileceği aynı zamanda her yaşta başlanabilecek bir spor dalıdır. Dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin herkesin bir arada yapabileceği bir spordur. Doğru eğitim
alınmak kaydı ile edinilen değerler sayesinde, aşırı fiziksel güce gerek olmasızın, aşırı fiziksel kuvvetlerin yönetildiği ve enerjiye dönüştürüldüğü, bu sonucunda kişiye güven ve keyif verdiği bir spordur.

HER BÜTÇEYE UYGUN BİR SPOR DALI
Günümüzde, Yelken Sporunun çok pahallı bir spor olduğu konusunda, bilgisiz ve bilinçsiz bir iddia vardır. YANLIŞTIR. Çünkü bireysel veya iki kişilik tekneler ile yapıldığında zaten bir Yelken Kulübünün imkânları kullanılmaktadır, kaldı ki bu konuda başarı potansiyeli olan gençlere gerek kulüpleri gerekse Türkiye Yelken
Federasyonu destek olmaktadır. Büyük tekneler ise ancak 6-12 kişilik ekipler ile seyir etmektedirler ve açıkçası
mali yük sadece Tekne sahibinin sorunu olup, kalan ekip sadece görevi ile sorumludur.

YELKEN SPORU KENDİNE DOĞAYA ÇEVREYE SAYGILI KİŞİLER
GELİŞTİRİR
HAKKINI ARAMAYI BİLEN KİŞİLER
Bir yelken müsabakası sonucu, sporcu, bir diğer sporcunun kural dışı harekette bulunduğunu iddia ediyorsa, bu iddiasını bizzat kendisi, resmi protesto kurulu önünde, teknik olarak düzgün bir şekilde anlatabilmelidir. Aynı şekilde kendisi hakkında bir iddia olduğu durumda da, kendisini savunabilmelidir. Bu yönü ile Yelken sporunu, çok ayrıcalıklı kılan ve birçok diğer spor dalında olmayan, sporcu ile protesto kurulunu yüz yüze getiren bu kural, kişilerde, küçük yaştan itibaren, kendi hakkını kurallara göre aramayı, kendini sözel olarak ifade edebilme ve savunmayı geliştiren bir değerdir.

YELKENCİ KENDİNİ KORUR
ÇEVREYE VE DOĞAYA SAYGI
Yelken sporu, esas itibariyle doğa koşulları kullanılarak yapılan bir spordur. Uygun bir rüzgâr, temiz bir deniz, uygun bir malzeme esastır. Sporcu, sporun gereği denize düşebilmektedir veya denizde atılmış gereksiz bir madde
teknesinin altını çizmekte veya dümenine takılmakta veya kırabilmektedir. Bu gerçekleri bilerek spor alanını kirletmez onu korur. Kıyıda ise, hazırlığına engel olmasın veya akıp denize gitmesin diye çevresini temiz tutar. Kendisine bu imkânları sunduğu için doğaya şükrandır ona saygı duyar.

KENDİNİ KORUR -KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK KALIR.
Yelken Sporcusu, sporu ile ilgilenmesi gereken sürelerin uzun olmasından dolayı, sporu dışında kalan sürelerde dinlenmeyi düşünür. Özellikle ergenler için farklı alışkanlıklar, uygun olmayan çevreler edinmeye zaman kalmaz. Genelde çevresini, yine aynı camiadan oluşturduğu için, doğal bir korunma alanı içindedir. Bu anlamda ebeveynler çocuğum şimdi ne yapıyor, acaba zararlı bir şeyin peşinde mi diye düşünmezler. Çünkü çocuğun bunu yapacak zamanı ve etkileneceği kötü örnekler yoktur.

SORUMLULUK SAHİBİ, OLGUN KİŞİLER GELİŞTİRİR
SORUMLULUK SAHİBİ KİŞİLER
Sporcu, öncelikle kendinden sorumlu olduğunun bilincini geliştirir. Ferdi teknelerde, kendinden başkası olmadığı için, hasta, sakat veya hareketlerini engelleyecek bir durumu var ise, denize çıkmaz, bu durumlara düşmemek için
ise kendini korur. Çünkü bu durumda denize çıktığı takdirde, kendine ve/veya teknesine zarar verebileceğinin bilincindedir. Geniş ekipli teknelerde ise, ekibin performansını bozacağını ve kendisi veya bir takım arkadaşına zarar verebileceğini bilir. Bu sorumluluğunun farkındadır. Teknesini ve malzemesini korur, sahip çıkar. Çünkü kötü kullanılmış bir malzeme veya bakımı yapılmamış bir teknenin, denizin ortasında başına ne gibi dertler açabileceğini gayet iyi bilmektedir. Gelişen bu sorumluluk duygusu yaşamın her anında kişiye bir ayrıcalık katacaktır.

YELKEN SPORU GÜVENLİ BİR SPORDUR
OLGUN KİŞİLİKLER GELİŞİR
Edinilen tüm bu değerler, kişinin olgunlaşmasına, toplum içinde düzgün insan sıfatı ile anılmasına yarar sağlar. Diğer yandan Yelken Sporu her yaşta yapılabilen bir spor olması nedeni ile spor ortamında her yaş, cinsiyet, dil, din ve ırktan kişiler ile bir arada olunabildiğinden, kişilerde gelişim, olgunlaşma, tecrübe paylaşımı ve geniş bir hayat ve dünya görüşü gelişir ki, bu, yaşamlarının her safhasında onları diğerlerinin bir adım önüne geçirir.

GÜVENLİ BİR SPORDUR
Yelken sporu, eğitimin ilk gününden itibaren kişi ve malzeme güvenliğini ön planda tutar. Kurallarına göre yapıldığında, diğer spor dallarına oran ile güvenlik açısından, hiçbir farklılığı yoktur.

SONUÇ
YELKEN SPORUNU DİĞER SPOR DALLARINDAN AYRI KILAN TÜM BU
DEĞERLERE SAHİP KİŞİLER DEN BİRİSİ OLMAK VEYA EN ÖNEMLİSİ, CANINIZ,
YÜREĞİNİZ OLAN ÇOCUĞUNUZUN BU DEĞERLERE SAHİP OLMASINI
İSTEMEZMİSİNİZ?